+38 (096) 203-03-03
+38 (099) 203-03-03

Захворювання печінки: гепатити різної етіології, цироз печінки. Причини захворювань печінки.

Захворювання печінки: гепатити різної етіології, цироз печінки. Причини захворювань печінки.

Печінка є залозою зовнішньої секреції і виконує найважливіші функції в організмі людини.
Структурна одиниця тканини печінки – так звана печінкова часточка, що має форму шестикутника. Загальна кількість таких часточок становить близько 500 тисяч. Через центр кожної часточки проходить центральна вена, від якої відходять спеціальні пластинки, що складаються з гепатоцитів – клітин печінки. Кожна часточка також містить в собі гемокапілляри (кровоносні судини) і жовчні капіляри.

Функції печінки:

1. Формування та виділення жовчі:

Важливу роль в травленні відіграє жовч – без її участі більшість продуктів харчування не могли б бути переварені. А печінка – це «завод» по виробництву жовчі, який працює без упину: протягом доби виділяється від 500 мл. до 1,2 л. жовчі. Коли процес травлення відсутня, вона накопичується в дуже концентрованому вигляді в жовчному міхурі.

2. Обмін речовин і кровотворення:

 • Обмін білків – завдяки ферментам печінку розщеплює, переробляє і перебудовує амінокислоти. А якщо в організм людини надходить недостатня кількість білка, печінка виділяє резервний білок «на загальні потреби».
 • Обмін вуглеводів: печінку переробляє в глікоген глюкозу, молочну кислоту і речовини, що утворилися при розщепленні білків, жирів. Як тільки організм потребує глюкози, печінка перетворює запасений глікоген назад в глюкозу і «подає» в кров.
 • Обмін вітамінів – печінка виділяє жовчні кислоти, за рахунок яких відбувається транспортування жиророзчинних вітамінів в кишечник. Певні вітаміни затримуються в вигляді «запасу» в печінці до дефіцитного періоду організму.
 • Обмін мікроелементів: печінку сприяє обміну марганцю і кобальту, цинку і міді.
 • Печінка розщеплює такі гормони: тироксин, альдостерони- АТ Г і інсулін. Крім того, печінка виконує функцію стабілізатора гормонального балансу організму
 • Печінка синтезує речовини, які впливають на процес згортання крові.
 • Печінка – це депо крові. Близько 700 мл крові знаходиться в судинах печінки.

3. . Захист організму від токсинів і інших шкідливих речовин:

Важко собі уявити, але кожну мить організм безперервно піддається впливу токсинів, і печінку протягом усього життя безперебійно виконує функцію фільтру, відображаючи ці атаки. Хороша робота печінки – це запорука здоров’я всього організму.

 1. Інфекція. Паразити і віруси можуть інфікувати печінку, викликаючи її запалення і порушення функції. Найчастіші види інфекції печінки – це вірусні гепатити A, B, C. У різних країнах алкогольний цироз становить від 20 до 95% від усіх захворювань печінки, вірусні гепатити – 10-40%.
 2.  Токсичні ураження печінки  (Алкоголь, Наркотичні речовини, Лікарські препарати). Надмірне та / або хронічне вживання алкоголю є частою причиною хвороби печінки.
 3. Неалкогольні ураження печінки (неалкогольна жирова хвороба печінки) – збірний термін для ряду розладів печінки, які вражають людей, які не вживають або вживають в малій кількості алкоголь. Виходячи з назви – в клітинах печінки накопичується надмірна кількість жиру..
 4. Аутоімунний гепатит.

Фактори ризику, що підвищують ймовірність захворювання печінки

 • Надмірне вживання алкоголю
 • Використання ін’єкційних наркотиків
 • Татуаж або пірсинг
 • Переливання крові
 • Контакт з кров’ю і рідинами інших людей
 • Незахищений секс
 • Контакт з певними хімічними речовинами або токсинами
 • Діабет
 • Ожиріння

C точки зору морфологічскіх змін тканини печінки умовно можна виділити кілька груп патолонгічскіх станів, що зустрічаються при різних захворюваннях: гепатоз, гепатити, цироз і пухлинні захворювання печінки.

Гепатоз (жирова дистрофія, стеатоз) – загальна назва для всіх захворювань печінки невоспалительного характеру. В основі гепатоза лежить надмірне накопичення жиру в клітинах печінки – гепатоцитах. Гепатоз, як правило, зустрічається при таких захворюваннях печінки: неалкогольна жирова хвороба печінки, алкогольна хвороба печінки, лікарська хвороба печінки і ряд ті інших. Діагностика даного захворювання заснована на виявленні підвищеноїехогенності печінки і збільшення її розмірів при ультразвуковому дослідженні. Лікування зазвичай полягає у виключенні тих факторів, які привели до жирової дистрофії (дієта, відмова від алкоголю, фізична активність). Для підтримки функціонування печінки призначаються препарати, що володіють гепатопротекторну властивостями.

При відсутності лікування, на тлі гепатоза згодом може розвинутися запальний процесу – гепатит.

Гепатити– це група запальних захворювань печінки інфекційного і неінфекційного походження. Збудниками можуть бути віруси A, B, C, D, E, F, G, бактерії Listeria monocytogenes (лістеріоз), Treponema pallidum (сифіліс), Leptospira (лептоспіроз), а також паразити Toxoplasma gondii (токсоплазмоз), Opisthorchis (опісторхоз), Giardia intestinalis (лямбліоз), Entamoeba histolytica (позакишкові амебіаз), Echinococcus (ехінококоз) і ін. До невірусні форм захворювання відносяться алкогольний гепатит, лікарський гепатит, токсичний гепатит, аутоімунний гепатит, а також променевої гепатит. Найбільш часто зустрічається вид гепатиту – вірусний. Згідно зі статистикою, вірусні гепатити В і С входять в число десяти основних причин смертності в світі. Всього близько 170 млн людей у ​​світі страждають гепатитом С, вдвічі більше – гепатитом B. За клінічним перебігом вірусні гепатити підрозділяються на гострі, первинно-хронічні і вторинно хронічні.

Цироз – самостійна хвороба або стан, що є кінцевою стадією різних хронічних захворювань печінки. Даний діагноз ставиться, коли патологічні зміни в печінкових клітинах стають незворотними. На тлі загибелі гепатоцитів відбувається їх заміщення фіброзною тканиною. У розвинених країнах цироз печінки входить до шістки основних причин смерті пацієнтів від 35 до 60 років.

Пухлинні захворювання печінки.Пухлинні захворювання печінки . До доброякісних новоутворень відносять: гемангіоми (найбільш частий вид пухлин), гепатоцеллюлярную аденому, кісти, узелковую гіперплазію. Що стосується злоякісних пухлин, то до них відносять первинний рак печінки і метастатичний рак. Метастатичний рак означає, що первинний вузол новоутворення знаходиться в іншому органі, однак хворі клітини поширилися на печінку і стали рости. За статистикою, рак печінки займає 5 місце по частоті серед усіх злоякісних новоутворень і є причиною смерті понад мільйон людей щороку, щорічно в світі діагностують близько 600 000 випадків даного захворювання. Найбільш поширеною серед злоякісних пухлин печінки є «гепатоцелюлярної карциноми». Карцинома, як і цироз, може є кінцевою стадією інших захворювань печінки -цірроза, гепатиту, стеатоза і т.д

Симптоми захворювань печінки

ВАЖЛИBО!

Хвороби печінки розпізнати дуже складно. Перші ознаки захворювання печінки можуть бути майже безсимптомно!

 • Це підвищена стомлюваність і слабкість, раптове зниження апетиту, безпричинний гіркий присмак у роті, неприємні відчуття в правому підребер’ї, жовтушність шкірних покривів, обесвечіваніе калу, потемніння сечі.
 • Проблеми з цим органом можуть бути спадковими, викликаними різноманітними токсинами або результатом важкого захворювання.
 • Якщо вас регулярно турбують болі в районі шлунка і кишечника, це не означає, що проблеми саме з цими органами. Печінка переробляє токсини, які не повинні потрапити в кров і інші органи. Згодом через це з’являються проблеми з сусідніми органами. Серед симптомів – нудота, блювота, рідкий стілець незвичайного кольору..
 • Жовтий колір шкіри і білків очей говорить про дуже серйозні проблеми з печінкою. Важливо знати, що така ознака проявляється не відразу, а може початися через кілька днів і навіть місяців після загострення захворювання.
 • Також слід звернути увагу на сечу. Якщо вона набуває кольору темного пива – це говорить про ще більші проблеми зі здоров’ям

Якщо ви відчуваєте загальне нездужання і бачите прояв симптомів, потрібно обов’язково йти на прийом до лікаря-гастроентеролога.

УЗД з Еластографія печінки та лабораторна діагностика (печінкові проби, загальний аналіз крові, білкові фракції, маркери вірусних гепатитів, коагулограма , глюкоза)

За допомогою цих обстежень можна позначити, чи є у вас проблеми. І тільки тоді слід починати лікування з допомогою препаратів, призначених спеціалістом.

При відсутності лікування цирозу в печінці розвиваються такі процеси:

 • У результаті масової загибелі гепатоцитів на їх місці утворюються рубці з сполучної тканини (фіброз).
 • Порушується потік крові в печінкових часточках, що призводить до ішемії і некрозу (загибелі клітин).
 • Активується регенерація печінки, в результаті якої утворюються вузли регенерації, які здавлюють судини і ще більше порушують кровотік.
 • Здавлення венозних судин печінки сполучною тканиною викликає ще більший некроз і ішемію, які можуть привести до летального результату.

Для того щоб не допустити розвитку захворювань печінки, слід знати про профілактичні заходи, які можуть в значній мірі знизити небезпеку їх розвитку.

Профілактика захворювань печінки

Профілактика включає в себе обов’язковий відмова від алкоголю і куріння, дотримання правил особистої гігієни, фізичну активність і дієту – без канцерогенних сполук і хімічних добавок, консервованих продуктів, смаженого і копченого.

Основні шляхи зараження гепатитами: контакт із зараженою людиною, користування загальними предметами гігієни, вживання зараженої води, їжі, овочів, фруктів.

Щоб не захворіти вірусними гепатитами необхідно:

 • Уникати вживання води з незнайомих джерел,
 • Не купатися у водоймах сумнівної чистоти, в водоймах в які стікають каналізаційні води
 • Мити руки після кожного відвідування туалету, після вуличної прогулянки і перед їжею.
 • Предмети особистої гігієни (рушники, зубна щітка) повинні бути індивідуальними. Обов’язково – ретельно мити овочі і фрукти в чистій проточній воді.
 • Уникати безладних статевих зв’язків, а при сексуальному зв’язку з малознайомим партнером – обов’язкове використання презерватива.
 • Серйозне ставлення до наявності одноразових інструментів при клінічному аналізі крові і стерильних інструментів в кабінетах манікюру, педикюру, тату-салонах і стоматологічних клініках.
 • ВАЖЛИВО! Найбільш ефективним заходом захисту від гепатиту В є імунізація.

 • Хронічний гепатит В неможливо вилікувати, однак його можна запобігти за допомогою щеплення. Імунізація проти гепатиту В ефективна в 96% випадків. При повній вакцинації щеплення забезпечують захист протягом 20 років, а іноді і на все життя. Не варто боятися щеплень, варто боятися хвороб, якими можна заразитися при їх відсутності. Вакцинація – запорука здорового покоління.
 • Утримання від вживання спиртних напоїв.

  Яка доза спиртного вважається безпечною?

  • Допустимі дози вживання етанолу для практично здорової людини:
  •  –30 мл етанолу на добу – для чоловіків
  • -20 мл етанолу на добу – для жінок

  За рекомендаціями все тієї ж ВООЗ чоловікам слід вживати не більше 30 мл етанол в день (приблизно 2 пляшки пива або 100 мл горілки). А жінкам – 20 мл етанол (приблизно 1,5 пляшки пива або 2 келиха сухого вина).

  Записатися на прийом до лікаря-гастроентеролога, отримати додаткову інформацію про послуги нашого центру Ви можете за телефонами:

  +38 (096) 203-03-03
  +38 (099) 203-03-03

   

  Ми працюємо для Вас і Вашого здоров’я!

   

Не знайшли відповідь на своє питання?
Напишіть нам, і ми надамо необхідну інформацію.