+38 (096) 203-03-03
+38 (099) 203-03-03

Судинні захворювання нервової системи. Як попередити інсульт?

Судинні захворювання нервової системи. Як попередити інсульт?

Більшість судинних хвороб пов’язані з порушеннями мозкового кровообігу. Часто вони призводять до інвалідизації.

Центральна нервова система є сполучною ланкою між усіма органами людини, відповідає за їх узгоджене функціонування. ЦНС відповідальна за чутливість і рухову активність організму. Проблеми у функціонуванні ЦНС викликають порушення продуктивної роботи систем і органів.

Щоб мозок функціонував, йому потрібно багато крові (до 14% від всієї циркулюючої в організмі) і кисню (до 20%). Збій кровопостачання провокує великі складності в роботі мозку, а повний перерву на 5-8 хв. викликає незворотні зміни. При нормальному систолічному тиску кровотік стабільний. При патологіях (підвищеному тиску, ЧМТ, пухлинах) і інші проблеми починаються проблеми з кровопостачанням.

Загальні симптоми судинних захворювань ЦНС

Слід звернутися до лікаря, а не нарікати на стрес і втому, якщо у вас спостерігаються такі симптоми:

  • періодичні головні болі аж до мігреней;
  • запаморочення, шум у вухах, непритомність;
  • зниження чутливості до подразників (наприклад, недостатня чутливість кінцівок);
  • проблеми з можливістю рухатися.

Судинні патології виникають при порушенні кровопостачання або в разі поразки великих кровоносних судин. Це може статися через травму, тромбозу або неправильного способу життя. Найбільш поширені патології даної групи:

  • Інсульт– патологічний стан, що характеризується відмиранням нейронів в результаті порушення кровообігу (наприклад, при закупорці кровоносних судин). Провокуючі фактори: куріння, літній вік, цукровий діабет і високий тиск. Виявляється інсульт, як правило, розладом мови, координації рухів, погіршенням зору і загального самопочуття. Найчастіше неможлива повна реабілітація.

 

Чому виникає інсульт?

Ішемічний інсульт є наслідком закупорки артерії, яка живить головний мозок. Для нормального функціонування мозку необхідно регулярне надходження кисню і глюкози, які надходять в мозок за допомогою кровотоку. Якщо внаслідок закупорки артерії доставка кисню і глюкози в ту чи іншу частину мозку припиняється, вона перестає нормально функціонувати. Якщо не відновити кровотік протягом декількох годин, тканину мозку може загинути, що призведе до стійкої втрати її функції.

Геморагічний інсульт відбувається в результаті розриву артерії і крововиливи в тканину мозку або ж по його поверхні. Розрізняють внутрішньомозковий крововилив, і субарахноїдальним крововилив – між мозком і його оболонкою. У місці розриву утворюється скупчення крові (гематома), яка здавлює навколишню тканину мозку і перешкоджає її кровопостачанню по іншим судинах. Тому, прилегла до гематоми тканину мозку може загинути.

ВАЖЛИВО!

  • Попросіть людини посміхнутися. Він або не зможе, або посмішка виявиться кривої – одна сторона «попливе» вниз.
  • Можна також попросити посувати очима (моргнути, подивитися вліво-вправо): при інсульті очні яблука будуть рухатися несиметрично. Якщо попросити висунути язик, він буде відхилений в сторону. В цілому будь-яка одностороння асиметрія особи – привід бити на сполох.
  • Попросіть підняти і утримувати випрямлені руки. Коли розвивається інсульт, людина не може підняти руки одночасно. Інший тривожна ознака – оніміння в руці або нозі.
  • Попросіть сказати просте речення, наприклад: «Сьогодні гарна погода». При інсульті людина може бути не в змозі цього зробити. Небезпечний сигнал – будь-яке раптове порушення мови, її відсутність, нерозбірливе вимова слів.

Всі вищеописані ознаки можуть визначатися як разом, так і окремо. У будь-якому випадку потрібно, не гаючи часу, викликати «швидку». Поки не приїхала швидка, хворому потрібно дати доступ до свіжого повітря (відкрити вікна або кватирку). Щоб поліпшити кровообіг, потрібно щоб хворий ліг, а під голову і плечі підкласти подушки, голова повинна бути піднята над рівнем тіла приблизно на 30 градусів. Також потрібно розстебнути ремені, комір і зняти вузькі речі. При можливості виміряйте артеріальний тиск, щоб повідомити лікарям швидкої допомоги, це допоможе зберегти дорогоцінний час.

ВАЖЛИВО!

Чим раніше розпочато лікування, тим більше шансів на успішний результат інсульту. Максимальні шанси на відновлення, якщо лікування, спрямоване на відновлення порушеного кровотоку, розпочато в перші 4,5 години від початку симптомів.Цей період називається «терапевтичне вікно».

Ризик повторного інсульту зберігається протягом 5 років після першого. Причина – підвищена ймовірність тромбоутворення. Тому пацієнтам, які перенесли інсульт, лікуючий лікар повинен призначити антиагрегантну або антикоагулянтну терапію (лікарські препарати, що розріджують кров). Її мета – запобігти утворенню тромбів.

Атеросклероз– це погіршення еластичності кровоносних судин в результаті потовщення їх стінок.Звуження просвіту порушує рух крові і погіршує доставку кисню і поживних речовин до
клітин і органів.Провокуючим фактором виступає підвищений рівень холестерину, погана спадковість, неправильне харчування і зайва вага. Атеросклероз загрожує тромбозом і інфарктом.

Аневризма-різне за формою локальне патологічне випинання стінки артерії. Виникає, як правило, при наявності генетичної схильності. Клінічна картина залежить від типу аневризми і проявляється: раптової сильного головного болю, що супроводжується блювотою, нудотою і первинної втратою свідомості. Головна небезпека – високий ризик внутрішньої кровотечі, що веде до смерті.

Судинні захворювання досить небезпечні, оскільки провокують параліч, інвалідність або смерть. Вони вимагають кваліфікованої медичної допомоги. Терапія, як правило, проходить в умовах стаціонару, де пацієнт знаходиться під постійним контролем невролога..

Фактори ризику інсульту

Імовірність розвитку інсульту залежить від наявності, відповідних факторів ризику. Фактори ризику зазвичай ділять на контрольовані (на які можна вплинути) і неконтрольовані (на які не можна вплинути, але необхідно враховувати).

Неконтрольовані фактори ризику: похилий вік; спадковість.

Контрольовані фактори ризику:
  • підвищений артеріальний тиск – тиск вище 160/90 мм рт.ст. підвищує ймовірність судинної катастрофи в чотири рази, а тиск від 200/110 мм рт.ст. – в десять разів;
  • такі захворювання серця, як миготлива аритмія. Інсульти, причиною яких стало утворення тромбу в серці, відрізняються своєю вагою і частіше призводять до інвалідизації пацієнтів
  • цукровий діабет збільшує ймовірність розвитку інсульту в три-п’ять разів. Це пов’язано з раннім розвитком атеросклерозу і гемореологических порушень у пацієнтів з цукровим діабетом;
  • куріння збільшує ймовірність розвитку судинних катастроф в два рази за рахунок прискореного розвитку атеросклерозу сонних артерій;
  • високий рівень загального холестерину і ліпідів низької щільності.
  • зловживання алкоголем здатне збільшити ризик інсульту до трьох разів.
  • чинники способу життя: нераціональне харчування; зайва вага; недостатня фізична активність; психоемоційне напруження.

Як попередити інсульт?

Правильний раціон харчування. Для підтримки здорової серцево-судинної системи величезне значення має збалансований раціон харчування, що включає велику кількість фруктів і овочів, страви з цільного зерна, нежирне м’ясо, рибу і бобові з обмеженим споживанням солі, цукру і жиру. Необхідно вживати алкоголь в помірних дозах.

Регулярна фізична активність.. Для підтримки здорового стану серцево-судинної системи необхідна регулярна фізична активність, мінімум протягом півгодини щодня; фізична активність протягом мінімум однієї години більшість днів на тиждень сприяє підтримці здорової ваги.

Утримання від вживання тютюну.. Тютюн дуже шкідливий для здоров’я в будь-якого різновиду: сигарет, сигар, трубок або жувального тютюну та ін. Пасивне куріння також небезпечно. Ризик розвитку інфаркту або інсульту починає знижуватися відразу ж після припинення вживання тютюнових виробів, а через рік може знизитися на 50%.

Перевіряйте і контролюйте загальний ризик розвитку у вас сердечно-судинних захворювань:

  • знати свій кров’яний тиск. Високий кров’яний тиск зазвичай не супроводжується якими-небудь симптомами, але є однією з основних причин раптового інсульту або інфаркту. Перевіряйте свій кров’яний тиск і знайте ваші показники. Якщо тиск високий, вам необхідно змінити спосіб життя – перейти на здорове харчування, знизивши споживання солі, і підвищити рівні фізичної активності.
  • знати рівень ліпідів в крові.  Підвищений вміст холестерину в крові підвищує ризик розвитку інфарктів і інсультів. Необхідно контролювати рівень холестерину в крові за допомогою здорового харчування і, при необхідності, належних ліків.
  • знати рівень цукру в крові.Підвищений вміст глюкози в крові (діабет) підвищує ризик розвитку інфарктів і інсультів. Якщо у вас діабет, дуже важливо контролювати ваше кров’яний тиск і рівень цукру в крові для мінімізації цього ризику.
  • консультація офтальмолога и огляд очного дна дозволяють визначити гіпертонічну ангіопатії сітківки, одного з найбільш достовірних ознак зміни судин головного мозку під дією підвищеного тиску. Дане дослідження має особливе значення для фахівців в разі, коли пацієнт не зазначає у себе епізодів підвищення тиску і не веде щоденника артеріального тиску;
  • добове моніторування артеріального тиску дозволяє зареєструвати епізоди підйому тиску, які не вдається зафіксувати на прийомі у фахівця, а також оптимально підібрати дозування і розклад прийому гіпотензивних препаратів;
  • електрокардіографія– дозволяє визначити фактори ризику, пов’язані з порушеннями роботи серця;
  • загальний аналіз кровідіагностичний стандарт, що дозволяє визначити кількість формених елементів крові. Існує ряд захворювань, що супроводжуються підвищенням кількості клітин крові і підвищують ризик тромбоутворення;
  • біохімічний аналіз кровіз визначенням ліпідного профілю.

Записатися до лікаря – невролога можливо за телефонами:

☎ +38 (096) 203-03-03
☎ +38 (099) 203-03-03

Ми працюємо для Вас і Вашого здоров’я!

Не знайшли відповідь на своє питання?
Напишіть нам, і ми надамо необхідну інформацію.