+38 (096) 203-03-03
+38 (099) 203-03-03

Діагностика пухлинних захворювань ендокринної системи

Діагностика пухлинних захворювань ендокринної системи

Пухлини можуть бути доброякісними і злоякісними, розвиватися в щитовидній залозі, гіпофізі, надниркових, підшлунковій залозі, яєчниках і яєчках.

Вони можуть бути як злоякісними так і доброякісними, прогноз захворювання в значній мірі визначається локалізацією і гістологічним типом пухлини. Навіть при доброякісних ураженнях спостерігаються значні зміни ендокринного балансу організму.

Прояви пухлин ендокринних залоз багато в чому визначаються їх локалізацією і здатністю продукувати ті чи інші гормони.

Пухлини щитовидної залози

Незважаючи на те, що вузли щитовидної залози є вкрай поширеною проблемою, в 92-93% випадків вони являють собою непухлинні освіти.

У більшості випадків пухлини щитовидної залози розвиваються повільно і не викликають ніяких симптомів. Захворювання може бути виявлено при УЗД або комп’ютерної томографії в області шиї і грудей.

Перший симптом раку щитовидної залози – хворобливе ущільнення в області шиї, відбувається поступове зростання. Варто пам’ятати, що в більшості випадків пухлини щитовидної залози є доброякісними.

Інші симптоми:

 • Охриплість протягом декількох тижнів
 • Іноді пухлина тисне на стравохід або трахею, що викликає проблеми з ковтанням або при диханні
 • Біль у спині

Лише 7-8% об’ємних утворень щитовидної залози є пухлини. При цьому переважна більшість цих пухлин при своєчасній діагностиці і грамотному підході до лікування мають чудовий прогноз для пацієнта.

Ендокринні пухлини підшлункової залози

Ендокринна частина підшлункової залози також схильна до формування пухлин. Пухлина з клітин, що виробляють інсулін, називається інсуліномою і може бути доброякісної або злоякісної.

Основні прояви інсуліноми характеризуються нападами зниження рівня глюкози крові:

 • запамороченням, слабкістю, тремором,
 • холодним потом, прискореним серцебиттям,
 • почуттям голоду, паніки, сплутаність, а іноді і втрати свідомості..

Діагностика інсуліноми може представляти деякі складності. Для підтвердження діагнозу в більшості випадків необхідна проба з голодуванням, яка може тривати протягом 3 днів. Якщо в ході проби будуть отримані певні значення рівня глюкози крові на тлі характерної клінічної симптоматики, це буде підставою для подальшого пошуку точної локалізації пухлини. Це вкрай важливо через те, що єдиним методом лікування від інсуліноми є операція.

До ендокринних пухлин підшлункової залози відносять також гастіноми, глюкагономах, ВІПоми, ППоми і Соматостатінома, назви яких визначається речовиною, які вони продукують::

 • для гастрином характерне утворення виразок в різних відділах шлунково-кишкового тракту, з розвитком таких ускладнень, як прориву, кровотечі..
 • ВІПоми характеризуються виснажливої ​​діареєю, що призводить до зневоднення і зниження артеріального тиску, судоми, метаболічними змінами в серці. Хворі з глюкагономах скаржаться на зниження маси тіла, діабет, стоматити, глосити, діарею, депресивний стан..
 • у хворих з соматостатінома виявляються камені в жовчному міхурі і його протоках, стеаторея і знижений вміст соляної кислоти в шлунковому соку.

Пухлини яєчників і яєчок

До гормонально-активних пухлин яєчників відносяться:

 • фемінізірующіе пухлини (характеризуються гормональним дисбалансом по «жіночим типом»)
 • вірілізірующая пухлини (характеризуються гормональним дисбалансом по «чоловічим типом»).

Якщо фемінізується пухлина виникає у дівчаток, то спостерігається передчасне статеве дозрівання, якщо в період статевої зрілості – порушення менструального циклу (відсутність місячних, маткові кровотечі), якщо в літньому віці – кров’янисті виділення зі статевих шляхів, виникнення статевого бажання (лібідо), набухання і біль у грудях.

До симптомів, що вказують на наявність пухлини, секретирующие андрогени, відносяться:

 • мізерні місячні або їх повна відсутність
 • зменшення розмірів молочних залоз
 • зміна фігури і оволосіння за чоловічим типом

Гормонально-активні пухлини яєчок найчастіше секретують андрогени або хоріонічний гонадотропін. Клінічні прояви таких пухлин найбільш виражені в дитячому віці, так як супроводжуються симптомами передчасного статевого дозрівання у хлопчиків. Крім того, спостерігається збільшення і болючість ураженого яєчка.

За додатковою консультацією і для запису на прийом до лікаря – ендокринолога в медичну клініку Олівія звертайтеся за телефонами:

☎ +38 (096) 203-03-03
☎ +38 (099) 203-03-03

Ми працюємо для Вас і Вашого здоров’я!

Не знайшли відповідь на своє питання?
Напишіть нам, і ми надамо необхідну інформацію.